Víte, jak správně sedět u počítače, aby to nemělo špatný dopad na vaše zdraví?

Víte, jak správně sedět u počítače, aby to nemělo špatný dopad na vaše zdraví?

Dlouhodobé a nevhodné sezení u počítače nese řadu zdravotních rizik. Nadměrná práce vsedě bývá příčinou mnoha závažných problémů v oblasti pohybového aparátu. Pokud nebudete sedět správně, objeví se bolesti zad, krční páteře, kolenou, třes v rukou a prstech. Jaká je tedy správná ergonometrie, a jak se můžeme těmto problémům vyvarovat?

Seďte rovně

U počítače musíte sedět ve správné poloze. Používejte kvalitní židli a seďte na ní vzpřímeně. Na židli seďte vždy úplně vzadu. Výšku židle si nastavte tak abyste měli poležená chodidla naplno na podlaze. Nohy v kolenou by měly spočívat v jedné rovině s kyčlemi, nebo jen o malý kousek níž. Opěradlo židle si nastavte pod úhlem 100 – 110°. Snažte se mít oporu v horní i ve spodní části zad. Můžete použít různé ergonomické opěrky zad. Pokud má vaše židle pohyblivé opěradlo, měňte často svou polohu. Opěrky pro ruce si nastavte tak, abyste měli uvolněná ramena. Kromě sezení jako takového jsou důležité i další věci, které práci s PC ovlivňují.

Umístění klávesnice

Seďte blízko klávesnice. Klávesnice by měla být přesně ve středu vašeho těla. Dále by měla být umístěna na dostatečně velké ploše tak, abyste při psaní mohli mít položené ruce na stole, nikoliv na hraně stolu. Upravte si výšku klávesnice tak, aby ramena byla uvolněná lokty zlehka rozevřené, zápěstí a ruce narovnané. Pokud sedíte v předu a rovně, klávesnici si nakloňte směrem od vás, ale pokud sedíte trochu shrbeně nakloňte ji naopak k sobě, aby zápěstí byla stále rovná. Pod zápěstí používejte opěrky. Udrží ruce v přirozené pozici i na tvrdém povrchu. Opěrka by měla sloužit pouze pro dlaně mezi jednotlivými úhozy, nikoli při samotném psaní. V případě myši se hodí podložky, které mají gelové polštářky pro zápěstí,  tím se snaží předcházet tzv. syndromu karpálního tunelu. Vaše ruce by měly být celým předloktím položeny na stole, aby nepracovalo s myší pouze zápěstí.

Správné nastavení monitoru

Monitor by měl být umístěn tak, aby horní hrana monitoru byla 5 – 7,5 cm nad úrovní vašich očí vsedě, abyste nezatěžovali krční páteř. Pokud nosíte bifokální brýle, dejte monitor níž, aby se vám na něj pohodlně koukalo. Dále by monitor měl být ve vzdálenosti na délku paže asi od 50 do 70 cm. Velký důraz byste měli věnovat správnému nastavení jasu a kontrastu monitoru, aby vás z něj nebolely oči. Množství odlesků snížíte tím, když displej monitoru nastavíte tak, abyste se na něj dívali rovně, ale i tak trochu shora. Další způsoby, jak snížit množství odlesků zahrnují použití nejrůznějších polarizačních filtrů, případně nejrůznějších zdrojů světla.

Mějte vše po ruce

Vyhněte se častému natahování nebo otáčení se za předměty, které často potřebujete. Dokumenty nedávejte přímo před sebe, raději použijte stojan ke kopírce. Pokud nemáte dostatek místa, vložte dokumenty do držáku, který postavíte vedle monitoru. Pokud během práci na počítači často telefonujete investujte do headset se sluchátky a mikrofonem.

Podstavec pod klávesnici

Podstavec pro klávesnici by měl obsahovat připojení k myši, mít nastavitelnou výšku a sklon klávesnice. Pokud máte plně nastavitelný podstavec pod klávesnici můžete si upravit pracovní prostor a výšku pomocí nastavení židle, nebo použít polštářek, aby se vám pohodlněji sedělo. Pokud máte nohy ve vzduchu použijte podložku.

Udělejte si přestávky

Během práce na počítači si dělejte malé přestávky, abyste uvolnili ztuhlé svaly. Od pracovního stolu byste se měli postavit alespoň jednou za hodinu. Běžte se projít, protáhněte se, krátké rozhýbání svalů a kloubů vám zaručí, že se budete cítit lépe.
Každých 20 – 30 minut se protáhněte. Dejte si pauzu alespoň 5 – 10 minut, nebo začněte pracovat na něčem jiném. Na oběd choďte ven z kanceláře.

Stejně, jak si potřebujete při delším sezení protáhnout tělo, potřebují takovou pauzu i oči. Po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený zhruba šest metrů. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání. Na 10 – 15 vteřin si oči zakryjte dlaní, aby si odpočinuly.

Ruce procvičujte tak, že zatlačíte na bříška prstů a pokoušejte se je ohnout dozadu. Toto cvičení zabrání tomu, aby se u vás rozvinul syndrom karpálního tunelu.
Pokud zatím žádné potíže nemáte, můžete jim pravidelným cvičením předejít. Když budete u počítače sedět příliš dlouho, mohou vám začít tuhnout svaly. Vytvořte si správné pracovní prostředí a začněte se správnými návyky. Pokud se budete u počítače hrbit, podepíše se to na vašem celkovém zdraví.

Hodnocení Víte, jak správně sedět u počítače, aby to nemělo špatný dopad na vaše zdraví?

Ohodnoťe náš článek Víte, jak správně sedět u počítače, aby to nemělo špatný dopad na vaše zdraví?. Pomohl vám se v tematu zorientovat? Nabídl vám vhodné produkty ke koupi?

5 hvězdiček = nejlepší

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasování, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Podobné články k Víte, jak správně sedět u počítače, aby to nemělo špatný dopad na vaše zdraví?

Další články s tématikou nákupního rádce:

86 %

návodů dohledáme v českém jazyce.
V ostatních případech vracíme peníze.


123 minut

je průměrná doba dohledání u varianty EXPRESS